    PENTEK-DGD-5005-20
    Pentek DGD-5005-20 Sediment Water Filters (20-inch x 4.5-inch)
    High Stock (96)
    Fits most stand housings built for 20-inch x 4.5 inch filter cartridges
    Price Per Item
    Choose a Pack Size for Your Volume Discount:
    • Ships fast!
    • Supports a flow rate of up to 20 gallons per minute (gpm)
    • Reduces extra fine dirt, sand, sediment, silt, rust particles, and scale particles
    • Contains two separate gradient density layers that enhance cartridge performance
    Features & Specs
    Package Qty: 1
    Manufacturer: Pentair Water
    Manufacturer's Id: DGD-5005-20
    UPC: 051678358436
    Actual Size (in): 19.75 inches (length) x 4.25 inches (outside diameter)
    Media: Spun Wound Polypropylene
    Primary Filter Media: Polypropylene
    Operating Temperature (°F): 40 - 145
    Operating Temperature (°C): 4.4 - 62.8
    Brand: Pentek
    Advertised Size: 20 x 4-1/2
    Length (in): 20 in
    Outside Diameter (in): 4.5 in
    Width (in): 4.5 in